Współpraca Instytutu Lingwistyki Stosowanej z DG TRAD w Parlamencie Europejskim

W dniach 21-23 marca gościliśmy w Instytucie Lingwistyki Stosowanej delegację tłumaczy z Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Pisemnych w Parlamencie Europejskim – Iwonę Komór i Jakuba Kozłowskiego. W trakcie wizyty goście wygłosili wykład o tłumaczeniach w PE, zainaugurowali trzecią edycję warsztatów tłumaczeniowych, obserwowali prowadzone w Instytucie zajęcia oraz odbyli szereg spotkań z naszą kadrą na temat przyszłych wspólnych inicjatyw. W ramach trzeciej edycji warsztatów zaplanowanych w semestrze letnim tłumacze poprowadzą zajęcia dla studentów z prostej polszczyzny, tłumaczeń maszynowych, odmiany i transkrypcji nazwisk obcych, a także komunikacji inkluzywnej.
Współpraca Instytutu z Działem Polskim w DG TRAD rozpoczęła się w roku akademickim 2020/21 od glosariusza języka niedyskryminującego. Następnie realizowaliśmy projekty terminologiczne i warsztaty tłumaczeniowe dla studentów. W dniach 17-19 października 2022 r. delegacja z Instytutu Lingwistyki Stosowanej — dr hab. Anna Jopek-Bosiacka i dr hab. Łucja Biel, prof. ucz — odbyła wizytę studyjną w Dziale Tłumaczeń Polskich Parlamentu Europejskiego.