Konferencja z cyklu Imago mundi (VII) oraz Translatio i literatura (IV)
Instytut Lingwistyki Stosowanej
Uniwersytetu Warszawskiego
zaprasza do wzięcia udziału w konferencji z cyklu Imago mundi (VII)
oraz Translatio i literatura (IV)
pod tytułem
Autor, tłumacz i ich dzieło(-a?)
która odbędzie się w dniach 3-4 października 2024 r. w Warszawie.
Zmiany cywilizacyjne, jakie zachodzą obecnie w świecie, wymuszają przyjmowanie przez tłumaczy nowych ról i nowych kompetencji, wykorzystywania nowych narzędzi i form pracy, na nowo kształtują relacje pomiędzy autorem a tłumaczem. Czy jednak oznacza to, że dawne zadania tłumacza odchodzą w cień? Czy przekład nadal służy jako most ponad przepaścią różnic językowych i kulturowych; czy tłumacz jest tu pośrednikiem, czy już kimś więcej lub mniej w procesach globalnej komunikacji? Kiedy tłumaczenie może stawać się źródłem nieporozumienia czy konfliktu? Kiedy zaś stanowi formę ekspresji własnej osobowości tłumacza, jego wyobrażeń i pragnień? Kiedy uczy i bawi, a kiedy „tumani i przestrasza”, by nawiązać tu (przewrotnie nieco i nie całkiem dokładnie) do klasyki – także przekładoznawczej myśli teoretycznej? Z powyższymi pytaniami łączą się też te dotyczące samych tłumaczy, ich biografii oraz materialnych śladów ich działalności.
Od ostatniej konferencji z cyklu Imago mundi upłynęło sześć lat. Kolejne spotkanie w Warszawie będzie okazją do upamiętnienia piątej rocznicy śmierci jej pomysłodawcy, profesora Krzysztofa Hejwowskiego.
Zapraszamy tłumaczy, przekładoznawców i literaturoznawców zainteresowanych wszystkimi formami przekładu. Pragniemy zastanowić się wspólnie nad wyzwaniami, jakie stawia przed teoretykami, praktykami i dydaktykami przekładu współczesność, zachęcamy także do spojrzenia w przeszłość.
Przewidujemy następujące bloki tematyczne:
- współczesne role i pozycja tłumaczenia i tłumacza – jego ekosystem, warunki pracy, tożsamość i samoświadomość,
- autorzy, tłumacze – ich biografie i relacje między nimi (oraz materialne świadectwa tych relacji i działalności literackiej i translatorskiej),
- zmiany strategii i technik tłumaczeniowych wymuszane przez inicjatorów przekładu i odbiorców lub proponowane przez tłumaczy,
- wpływ nowych narzędzi na proces tworzenia dzieła oraz jego tłumaczenia, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji,
- nowe formy działalności tłumaczeniowej a nowe modele dydaktyczne.
Kolejne dni obrad planujemy otworzyć sesją referatów plenarnych i dyskusją panelową z tłumaczami i tłumaczkami.
Językiem roboczym obrad jest język polski.
Czas trwania wystąpienia:
- referat – 20 minut,
- poster lub komunikat – 10 minut.
Warunki uczestnictwa:
Prosimy o dokonywanie zgłoszeń i przesyłanie streszczeń za pośrednictwem formularza (bezpośredni link do formularza: https://bit.ly/Imago24). Termin nadsyłania zgłoszeń: 19 lipca 2024 r.
Ewentualne pytania prosimy kierować pod adres imagomundi.ils(at)uw.edu.pl.
Informacja o przyjęciu referatu: 26 lipca 2024 r. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru zgłoszeń najbardziej odpowiadających tematyce obrad.
Opłata konferencyjna wynosi 500 zł (dla uczestników z referatem) albo 250_zł (w przypadku posteru/komunikatu lub udziału zdalnego oraz dla doktorantów) i obejmuje udział w obradach, materiały informacyjne, a także uroczystą kolację w dniu 3_października 2024 oraz poczęstunki podczas przerw kawowych. Opłata nie pokrywa kosztów noclegu, który uczestnicy organizują we własnym zakresie. Informacja o numerze konta konferencji oraz o hotelach w pobliżu miejsca obrad podana zostanie w powiadomieniu o zakwalifikowaniu wystąpienia. W przypadku rezygnacji z udziału opłata nie podlega zwrotowi.
UWAGA: Pracownicy Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW uczestniczą w konferencji bez opłat, zaś pracownicy innych wydziałów UW mogą otrzymać jedynie notę księgową. Uczestników, którzy będą potrzebowali faktury VAT, prosimy o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym.
Publikacja: wybrane teksty po pozytywnych recenzjach zostaną opublikowane w czasopiśmie „Między Oryginałem a Przekładem”.
Komitet naukowy: prof. dr hab. Dorota Urbanek, prof. dr hab. Małgorzata Tryuk, dr hab., prof. ucz. Małgorzata Gaszyńska-Magiera, dr hab., prof. ucz. Markus Eberharter, dr hab. Marta Kaźmierczak.
Komitet organizacyjny: dr Weronika Sztorc, dr Anna Szczęsny, dr Barbara Kaczyńska, mgr Agata Balińska, mgr Zuzanna Jaskuła, mgr Anna Mach.