Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Spotkanie ze szwedzkim pisarzem Andrzejem Tichým

Svenska-Institutet

Dnia 29.02 (czwartek, 10.00-13.00 z przerwą)
w Instytucie Lingwistyki Stosowanej (sala 1120) odbędzie się spotkanie z Andrzejem Tichým

Szwedzkim pisarzem polsko-czeskiego pochodzenia, którego przedostatnia powieść pt. “Nędza” ukazała się nakładem Wydawnictwa Pauza w przekładzie Dominiki Góreckiej (ILS UW). Spotkanie poświęcone będzie wielojęzyczności i wielogłosowości prozy Andrzeja Tichego, a jego uzupełnieniem będą warsztaty z tłumaczenia literackiego jednego z opowiadań Autora. Spotkanie i warsztaty w języku szwedzkim poprowadzi Dominika Górecka.

(…) “Nędza” jest historią kolejnego straconego pokolenia – tym razem to młodzi imigranci, których można spotkać nie tylko w szwedzkiej rzeczywistości, z góry skazani na życiową klęskę. U Tichego mniej jednak cynizmu czy irytacji, więcej melancholii i zadumy.

“Tichý pokazuje, jak cienka i dla wielu trudna do wyobrażenia jest granica między życiem w biedzie a dostatku, jak dorastanie w miejscu naznaczonym społecznymi nierównościami, przemocą i pogardą może wpłynąć na dalsze życie – nawet jeśli udało się wydostać z tego piekielnego kręgu. Jest to proza w wielu momentach zaskakująca, wybuchowa, więcej niż ciekawa językowo. Polską rzeczywistość również bez trudu da się w “Nędzy” odnaleźć.”

Michał Nogaś

Spotkanie z Andrzejem Tichým sfinansowane jest ze środków Instytutu Szwedzkiego.

Wydarzenie na facebook’u