Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zakład Badań nad Komunikacją Literacką

Kierownik:

Członkowie:

Doktoranci:

 

Kierunki badań:

Zakład Badań nad Komunikacją Literacką prowadzi badania nad różnymi formami komunikacji literackiej w ramach obszarów kulturowych oraz języków będących przedmiotem dydaktyki i nauki w Instytucie Lingwistyki Stosowanej.

Zakres tych badań, jak i ich spektrum tematyczne są przy tym możliwie szeroko zakrojone: od zjawisk komunikacji wewnątrzliterackiej, jak np. intertekstualność lub recepcja wcześniejszych dzieł i epok w późniejszych okresach jednej literatury, przez ewolucję poszczególnych motywów i tematów po wzajemne oddziaływania pomiędzy gatunkami i rodzajami tekstu.

Szczególną uwagę poświęca się w tych badaniach przekładom i recepcji dzieł literackich w ujęciu międzykulturowym.

Poza tym interesują nas wszelkie fenomeny komunikacji zewnątrzliterackiej, m.in. rola literatury jako formy komunikacji w kontekście społecznym i związane z tym zagadnienia, takie jak pole literackie lub rynek literatury oraz materialny i medialny wymiar rozprzestrzeniania się tekstów literackich (nośniki tekstów literackich, historia książki i bibliotek itd.).

Od roku 2009 Zakład organizuje cyklicznie konferencje Translatio, których pomysłodawczynią i inicjatorką była prof. Anna Kukułka-Wojtasik. Teksty wystąpień pierwszych trzech edycji tej konferencji (2009, 2013 i 2017) zostały opublikowane w osobnych tomach.